Postwzrost czy też dewzrost (z ang. postgrowth lub degrowth) zakłada spowolnienie gospodarcze w celu uratowania naszej planety. Zwolennicy tej ideologii wskazują, że coraz mocniej wyczerpujemy nasze granice planetarne, a także nieefektywnie wykorzystujemy nasze zasoby. Postwzrost jednocześnie krytykuje korporacje czy konsumpcjonizm, upatrując się w nich winnych zmian klimatycznych.
– Postwzrost możemy taktować na kilku poziomach. Po pierwsze jako pewną wizję transformacji społeczeństwa i gospodarki, która powinna podążać w kierunku zmniejszenia produkcji i konsumpcji całej, globalnej gospodarki – głównie na światowej Północy. W celu pogodzenia ich z możliwościami planety. Jednocześnie przy zwiększeniu czy dbaniu o dobrostan ludności – mówi dr Maciej Grodzicki.
O tym, czym jest postwzrost, kto odpowiada za zmiany klimatu, czy rozwój i dobrobyt są równoznaczne ze wzrostem oraz jak musiałyby się zmienić startupy, korporacje i przedsiębiorstwa, rozmawiamy z dr. Maciejem Grodzickim z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sprawdź najnowszy epizod MamStartup Podcast.
Posłuchaj również:
- Osiedla w szczerym polu powstają w Polsce jak grzyby po deszczu. Trend ten rodzi ogromne problemy ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Bioróżnorodność w naszym kraju maleje w szybkim tempie, do czego przyczynia się również urban sprawl. Ludzi nie zatrzymamy jednak w miastach siłą;
- Marcin Szymański to cofounder Open Innovation House, który współpracował z ponad 200 startupami w Polsce, Kanadzie, Brazylii i Chinach. Specjalizuje się m.in. w zarządzaniu ceną, walidacją produktów, MVP i audytach procesów itd. itp. I to właśnie o walidacji oraz MVP rozmawiamy w tym odcinku. Marcin wskazuje, co musisz zrobić, aby zbudować efektywne MVP;
- W Grupie Żabka zachodzą wielkie zmiany. Jako odpowiedzialna organizacja, Żabka podejmuje nowe współprace, których celem jest wywieranie pozytywnego wpływu na otoczenie, rozwijając m.in. startupy pozytywnego wpływu. Z najnowszego odcinka MamStartup Podcast dowiesz się, jakie szanse Grupa Żabka oferuje startupom.