Adam Jesionkiewicz na scenie startupowej jest znany od dawna. W 2013 r. założył startup Ifinity Group, który przywiódł mu największą rozpoznawalność wśród polskich startupów. Jednak jak sam Adam przyznaje – nie wszystko poszło po jego myśli. Ostatecznie startup odsprzedał w 2021 r. i w całości poświęcił się rozwojowi swojego drugiego projektu – Astrography. Czyli firmy zajmującej się drukiem astrofotografii w formie fine-art.
Ze względu na szybki rozwój Astrography – Adam został wyróżniony w rankingu Kreatorzy 2022 w kategorii bootstrapping. To właśnie na ów bootstrapping stawia Jesionkiewicz, choć jak sam przyznaje – nie jest on dla każdego.
– Jeżeli ktoś w swoim życiu – nawet młodym – nie jest w stanie odłożyć czy zorganizować jakichś środków, to może mieć duże trudności ze zbudowaniem własnego biznesu. A czy bootstrapping wymaga jakichś doświadczeń w podejmowaniu jakichś innych inicjatyw? Jest to z pewnością atut. Jednak historia zna całą masę bootstrappów – rzeczywistość polska składa się z całej masy firm, w której założyciel zaczynał w piwnicy i „mieszał tam jakiś produkt” – mówi Adam Jesionkiewicz.
W najnowszym odcinku MamStartup Podcast rozmawiamy z Adamem o bootstrappingu, astrofotografii, czego nie lubi w polskiej kulturze startupowej, relacjach z funduszami VC i rankingu Kreatorzy 2022.
Posłuchaj również:
- Marcin Woźniak to CEO i founder startupu Art-Synergy oraz pomysłodawca aplikacji Viceversa.app. Platform, których celem jest zdigitalizowanie branży muzycznej i kulturalnej. Światy te – jak się okazuje – są wyjątkowo w tyle, jeśli chodzi o rozwiązania cyfrowe;
- 190 mln zł w rundzie serii B, wzrost z kilkuosobowego zespołu do 250 pracowników – to tylko krótki fragment historii Packhelp – jednego z najdojrzalszych startupów w Polsce. Wojciech Sadowski – wyróżniony w rankingu Kreatorzy 2022 – w MamStartup Podcast opowiada o swoim startupie, pozyskiwaniu finansowani zza granicy i zmianach, jakie wywołała pandemia w branży e-commerce oraz opakowań;
- Maksymilian Kozarzewski to Forbes 25 under 25, który studiuje na Uniwersytecie w Edynburgu. Maks od początku swojego studenckiego życia zajmował się projektem Hyperloop Edinburgh. Obecnie jednak przykłada uwagę do… dekarbonizacji produkcji cementu i betonu.