Dobry i zły metaverse. Jak wirtualny świat zmieni naszą rzeczywistość?

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Wiktoria Wójcik, CMO w inStreamly.

Udostępnij:

Czy będziemy odbywać spotkania biznesowe z rozmówcą na drugim końcu świata, nie ruszając się z kanapy, bo wystarczą nam gogle VR? A może metaverse pochłonie nas i zapomnimy o rzeczywistości? O jasnej i ciemnej stronie tej technologii opowiada Wiktoria Wójcik, CMO w inStreamly.

– Bardzo lubię porównywać metaverse do Internetu. Metaverse to uniwersalna sieć – tak samo jak Internet. Internet jako taki jest tylko jeden. Metaverse również. W metaverse, podobnie jak w Internecie, może działać wiele platform np. takich jak Facebook – powiedziała Wiktoria Wójcik, poproszona o zdefiniowanie tej technologii.

Jednak to, co odróżnia metaverse od Internetu to swojego rodzaju głębia. Obecnie możemy doświadczać Internetu na płaskich ekranach. Metaverse natomiast pozwoli wejść do wirtualnego świata i się nim otoczyć. Na razie jednak jesteśmy daleko od osiągnięcia tego celu, bo jak zaznaczyła Wiktoria Wójcik, brakuje nam technologii, współpracy między instytucjami pracującymi nad metaverse oraz regulacji prawnych.

Metaverse – plusy i minusy

Wizja opracowania technologii, która umożliwi nam doświadczanie Internetu w nowy, bardziej rzeczywisty sposób, jest niezwykle kusząca. Jednocześnie niesie ze sobą kilka ryzyk, o których wspomniała nasza rozmówczyni.

– Już teraz mamy do czynienia z wykluczeniem technologicznym, które przejawia się brakiem dostępu do Internetu lub brakiem dostępu do szybkiego Internetu. Pojawienie się metaverse spotęguje to wykluczenie. Może się zdarzyć, że zaledwie 5% populacji uzyska dostęp do tej technologii, a pozostałe 95% będzie musiało pracować w fabrykach, żeby zasilić metaverse energią – stwierdziła Wiktoria Wójcik.

Kolejna rzecz. Możliwość przeniesienia się do wirtualnego świata będzie sprzyjać powstawaniu hermetycznych środowisk. W efekcie niektórzy „utkną” w wirtualnych światach, które w jakiś sposób będą wzbogacać ich życie i zapomną o rzeczywistości, a drudzy będą napędzać patologiczne zachowania, które już znamy z Internetu.

Nie taki straszny ten metaverse

Niemniej powstanie metaverse ma też szereg plusów.

Według Wiktorii Wójcik, technologia ta może stać się odskocznią dla ludzi, którzy borykają się z niepełnosprawnościami.

Chcesz wiedzieć co jeszcze Wiktoria powiedziała nam na temat metaverse? Posłuchaj wywiadu 👇

Masz ochotę na więcej?

Jeśli spodobał Ci się ten materiał, koniecznie zobacz pozostałe treści z cyklu, który zrealizowaliśmy wspólnie z PKO Bankiem Polskim i Infoshare. Linki do materiałów dostępne są poniżej: