Czy metaverse to „the next big thing”? Według szefa redakcji The Next Web – niekoniecznie

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Andrii Degeler, Head of Media w The Next Web

Udostępnij:

Podczas tegorocznej edycji Infoshare mieliśmy okazję porozmawiać z Andrii Degelerem, Head of Media w holenderskim serwisie technologicznym The Next Web. Według naszego rozmówcy trendujące dziś technologie wcale nie są przełomowe.

– Wiele osób ze mną się nie zgadza, ale mimo to uważam, że web 3.0, metaverse i całe to szaleństwo wokół krypto, którego jesteśmy świadkami w Europie i na świecie, nie ma zbyt dużego znaczenia. Co więcej, nie jestem przekonany, czy któryś z tych trendów przyczyni się do znaczącego rozwoju technologicznego – powiedział podczas tegorocznej odsłony Infoshare Andrii Degeler, Head of Media w The Next Web.

Argumentując swoją wypowiedź, szef holenderskiego serwisu technologicznego stwierdził, że jak na razie krypto nie ma innej wartości poza spekulacyjną. Dodał też, że przyszłość i znaczenie NFT również są niejasne. Podobnie ma się sprawa z metaverse. Według naszego rozmówcy technologie te nie są tak przełomowe jak np. social media, które zmieniły obraz Internetu, wprowadzając nas w erę web 2.0.

Nie web 3.0, nie metaverse. Czyli co?

Co więc zdaniem Andrii Degelera będzie „the next big thing” w świecie technologii? Na razie sam nie wie. Uważa bowiem, że w tym obszarze póki co nie dzieje się za wiele. Jednocześnie nasz rozmówca zauważa wpływ sytuacji na świecie – między innymi inflacji, pandemii i wojny w Ukrainie – na rozwój ekosystemu startupowego.

Po pierwsze duże firmy zwalniają pracowników, a startupy tną koszty i szukają sposobów na wydłużenie cash runway. Po drugie fundusze venture capital coraz śmielej spoglądają w stronę TechMilitary – firm, które rozwijają technologie wojskowe i obronne – co jest efektem konfliktu zbrojnego w Europie. Potwierdzeniem, że trend ten nabiera rozpędu jest utworzenie przez NATO funduszu o wartości miliarda euro, z którego środki zostaną wpompowane właśnie w startupy technologiczno-militarne.

Jesteście ciekawi, co jeszcze powiedział nam Andrii Degeler? Posłuchajcie 👇

Masz ochotę na więcej?

Jeśli spodobał Ci się ten materiał, koniecznie zobacz pozostałe treści z cyklu, który zrealizowaliśmy wspólnie z PKO Bankiem Polskim i Infoshare. Linki do materiałów dostępne są poniżej: