– Recykling jest zawsze dobry, ale nie w przypadku plastiku. Gdy trzymamy w ręku butelkę, to szansa na recykling jeszcze jest, ale gdy jest to inny rodzaj opakowania, to te szanse dramatycznie maleją. Infrastruktura przetwarzająca odpady w Polsce jest zbyt mało zaawansowana technologicznie, aby uratować większość z nich. Odpady plastikowe trafiają więc na wysypisko, do spalarni albo do krajów trzeciego świata – mówi w rozmowie z MamStartup Podcast Michał Kruszyński, CEO startupu ZNIKA.
ZNIKA opracowuje nową generację opakowań kompostowalnych. Mają być tak samo trwałe, elastyczne i wodoodporne co plastikowe odpowiedniki dostępne na rynku.
Mikroplastik – makroproblem
W podcaście Michała Kruszyńskiego i Ewelinę Pieńkosz, szefową B+R w ZNIKA, pytamy również o zagrożenie ze strony mikroplastiku i o to, co może zrobić każdy z nas, żeby ograniczyć jego produkcję:
– Mikroplastik ma największy wpływ na oceany, bo jego zawartość w wodzie jest dużo większa niż w powietrzu. Koralowce giną przez mikroplastik, bo zaburza on proces ich odżywiania. Chcąc ograniczyć jego ilość w naszym otoczeniu powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się kosmetykom. Peelingi, żele do mycia ciała, pasty do zębów – te wszystkie produkty zawierają mikroplastik. Sprawdzajmy etykiety i wybierajmy te, które nie mają w składzie plastiku – podpowiada Ewelina Pieńkosz.
Według Michała wymieranie koralowców to ogromny problem nie tylko dla flory i fauny oceanów, ale również dla trzech miliardów ludzi, bo dla takiej właśnie liczby ryby to obecnie podstawa diety.
Sprawdź najnowszy odcinek MamStartupPodcast i dowiedz się, jak możesz ograniczyć swój wpływ na ilość plastiku i mikroplastiku w oceanach, polskich rzekach i … w miodzie.
Posłuchaj również:
- Osiedla w szczerym polu powstają w Polsce jak grzyby po deszczu. Trend ten rodzi ogromne problemy ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Bioróżnorodność w naszym kraju maleje w szybkim tempie, do czego przyczynia się również urban sprawl. Ludzi nie zatrzymamy jednak w miastach siłą;
- Marcin Szymański to cofounder Open Innovation House, który współpracował z ponad 200 startupami w Polsce, Kanadzie, Brazylii i Chinach. Specjalizuje się m.in. w zarządzaniu ceną, walidacją produktów, MVP i audytach procesów itd. itp. I to właśnie o walidacji oraz MVP rozmawiamy w tym odcinku. Marcin wskazuje, co musisz zrobić, aby zbudować efektywne MVP;
- W Grupie Żabka zachodzą wielkie zmiany. Jako odpowiedzialna organizacja, Żabka podejmuje nowe współprace, których celem jest wywieranie pozytywnego wpływu na otoczenie, rozwijając m.in. startupy pozytywnego wpływu. Z najnowszego odcinka MamStartup Podcast dowiesz się, jakie szanse Grupa Żabka oferuje startupom.