Tar Heel Capital Pathfinder i Movens Capital to fundusze VC, które skupiają się przede wszystkim na startupach we wczesnej fazie rozwoju. Takie finansowanie wymaga nie tylko odwagi, ale również intuicji inwestycyjnej, wiedzy, wiary w projekt i odpowiedniego przygotowania. Dlaczego jednak takie inwestycje mogą być opłacalne dla funduszy VC?
– Większość ludzi słysząc o inwestowanie w startupy we wczesnej fazie rozwoju może myśleć, że jest to łatwe i przyjemne. Dla mnie jednak takie projekty są ciekawsze. Dużo więcej pracuje się z ludźmi niż z cyframi, kreuje się więcej idei i nowych pomysłów, co jest niezmiernie inspirujące. Przechodzenie z młodymi ludźmi od jej początkowej drogi daje olbrzymią satysfakcję. Inwestowanie na tym wczesnym etapie jest trudne i statystyki mówią, że większość funduszy inwestujących na wczesnym etapie przyniesie stratę. Inwestorzy przez to, że jest to trudniejsze – oczekują większej stopy zwrotu, nawet stokrotności – mówi Radosław Czyrko z Tar Heel Capital Pathfinder.
W najnowszym odcinku MamStartup Podcast poruszamy także temat wychodzenia z inwestycji, czyli tzw. exitów i tego, jak robić to dobrze.
– Mieliśmy dwa exity ze spółek, które dokonaliśmy przed ukonstytuowaniem Movens Venture Capital w tej formie, w jakiej działa on dzisiaj, czyli w ramach programu starter. To były Netsprint i Packhelp. Exit ten dokonaliśmy w ramach innych funduszy inwestycyjnych. To praktyka, która ukształtowała się w ostatnich latach – mówi Michał Olszewski z Movens Capital.
Sprawdź najnowszy odcinek podcastu MamStartup Podcast.
Posłuchaj również:
- Adam Jesionkiewicz zasłynął na scenie startupowej dzięki swojej spółce Ifinity. Tę jednak odsprzedał w 2021 r. i w całości poświęcił się swojemu projektowi – Astrography. Czyli startupowi sprzedającemu wysokoformatowe zdjęcia kosmosu w formie fine-art. Dzięki rozwojowi swojej firmy – Adam został wyróżniony w rankingu Kreatorzy 2022 w kategorii bootstrapping.
- Marcin Woźniak to CEO i founder startupu Art-Synergy oraz pomysłodawca aplikacji Viceversa.app. Platform, których celem jest zdigitalizowanie branży muzycznej i kulturalnej. Światy te – jak się okazuje – są wyjątkowo w tyle, jeśli chodzi o rozwiązania cyfrowe;
- 190 mln zł w rundzie serii B, wzrost z kilkuosobowego zespołu do 250 pracowników – to tylko krótki fragment historii Packhelp – jednego z najdojrzalszych startupów w Polsce. Wojciech Sadowski – wyróżniony w rankingu Kreatorzy 2022 – w MamStartup Podcast opowiada o swoim startupie, pozyskiwaniu finansowani zza granicy i zmianach, jakie wywołała pandemia w branży e-commerce oraz opakowań.