#PolecajkiMS cz.3

Dodane:

Maroa Maria Czekańska

#PolecajkiMS cz.3

Udostępnij:

Polecajki to przegląd raportów, publikacji, podcastów, z którymi warto się zapoznać, jeśli masz startup lub planujesz go założyć. Wszystko sprawdzone i polecane przez redakcję MS.

Miesiąc Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością

Ruszyła 2. edycja inicjatywy fundacji Avalon, czyli Miesiąc Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. Zobacz przegląd siedmiu startupów, 7 polskich startupów, które tworzą rozwiązania dla OzN. Od magicznych dywanów, które wspomagają rozwój dzieci z różnymi zaburzeniami, po inteligentne roboty, które ułatwiają karmienie.

Raporty warte uwagi

Podcasty/rozmowy warte słuchania

 • Rozmawialiśmy z Martą Borkowską, CEO i Założycielkę Mangrove, o zdrowiu psychicznym polskich założycieli firm, ich najczęstszych wyzwaniach oraz o tym, gdzie szukać pomocy, gdy jest ona potrzebna.

 • Jowita Michalska opowiada o tym, jak wykorzystywać AI w codziennej pracy i daje porady dot. budowania swoich interakcji ze sztuczną inteligencją.

 • Bartosz Majewski rozmawia z Peterem Zeihanem, autorem wyjątkowej książki Disunited Nations, która jest lekturą obowiązkową dla każdego przedsiębiorcy chcącego przetrwać w niepewnych czasach pełnych wstrząsów.

 • W najnowszym odcinku podcastu Jarosława Kuźniara i Bartka Pucka prowadzący rozprawiają na temat podejmowania decyzji o tym, kiedy należy zmienić kurs, a kiedy zamknąć firmę. Mówią również o okresie dekompresji pomiędzy zrezygnowaniem z jednego biznesu, a rozpoczęciem kolejnego.

 • Maciej Filipkowski zaprosił do rozmowy Adama Webera, CEO Pomelody. Podcast traktuje o życiu startupowca i tym, jak łączy się ono ze… szkołą muzyczną.

 • Posłuchaj rozmowy z Dmitri Alperovitchem, czyli co-founderem Crowdstrike, inwestorem i filantropem, przewodniczącym Silverado Policy Accelerator.

 • Czas na rozmowę z Tom Hulme, partnerem zarządzającym GV (Google Ventures)! Audycja o aniołach biznesu, inwestowaniu, zdobytych lekcjach i popełnionych błędach.

 • Chcesz więcej audycji o inwestowaniu? Oto ona. Rozmowa z Nico Wittenbornem, założycielem Adjacent, firmy venture capital. Nico skupił się na rynku subskrypcji konsumenckich,, dokonując wczesnych inwestycji w Calm App, Photoroom i Oura Ring.

 • Skorzystaj z rad dotyczących budowania zespołu, dzięki najnowszemu odcinkowi podcastu Startup Therapy, w którym dowiesz się więcej na temat efektywności i zarządzania.

 • Na koniec posłuchaj rozmowy z Jim Yu, founderem BrightEdge, czyli firmą, która jest jednym z najszybciej rozwijających się startupów w Dolinie Krzemowej, finansowanym przez VC.

Wydarzenia

 • Silesian Startup Foundation organizuje w ramach projektu Startups Networking & Innovations Platform cykl 9 spotkań na Śląsku. Inauguracja odbędzie się już 14 maja w Katowicach.
 • W dniach 15-16 maja odbędzie się Impact, największy kongres gospodarczo-technologiczny w tej części Europy. Na 8 multimedialnych scenach wystąpi 650 mówców, którzy w ramach 23 ścieżek tematycznych pochylą się nad takimi tematami jak m.in. geopolityka, marketing, nowoczesne przywództwo.
 • Startupy działające w obszarze sztucznej inteligencji, robotyzacji czy klimatu i ochrony środowiska mogą aplikować do rundy uzupełniającej do 10. edycji programu ORLEN Skylight accelerator. Nabór potrwa do 19 maja 2024 roku.
 • Krakowski Park Technologiczny organizuje EUDIS Hackathon, który odbędzie się równolegle w 6 krajach europejskich. Głównym założeniem tego wydarzenia jest wypracowanie w ciągu 48 godzin pomysłu, który stałby się inspiracją do rozwiązania problemów i wyzwań stojących przed sektorem obronnym. Zgłoszenia są przyjmowane do 19 maja 2024 roku.
 • 22-23 maja odbędzie się Infoshare 2024.  Podczas konferencji wystąpią m.in. Henrik Von Scheel, Jeff Gothelf, Steve Nouri, dr David W. Wood czy Natalia Hatalska. W sumie wystąpi ponad 150 czołowych prelegentów z całego świata.

Czytaj również: