Kreatorzy innowacyjnych pomysłów, trwa nabór do konkursu EEC Startup Challenge!

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Kreatorzy innowacyjnych pomysłów, trwa nabór do konkursu EEC Startup Challenge!

Udostępnij:

Przedstawienie własnego pomysłu na biznes lub prezentacja działającej już młodej firmy w fazie jej rozwoju podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (8-10 maja) i zogniskowanie na sobie uwagi potencjalnych inwestorów to główne korzyści, które czekają na finalistów EEC Startup Challenge 2024. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 28 lutego. Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach. Po raz pierwszy będzie można rywalizować o Nagrodę Internautów.

Stanąć w szranki

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich przyjmowane są zgłoszenia, spośród których na podstawie precyzyjnie zarysowanych kryteriów jury konkursowe wyselekcjonuje do drugiego etapu najlepsze pomysły w pięciu kategoriach branżowych:

  • Modern Economy (przemysł, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo, robotyka, automatyzacja);
  • Environment (ochrona środowiska, technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów);
  • Health & Biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia);
  • Business Processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR);
  • Client & Lifestyle (handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego).

Tegoroczne zgłoszenia do EEC Startup Challenge przyjmowane są do 28 lutego na tej stronie.

Do finału zakwalifikuje się najlepszych 15 startupów, które 9 maja zaprezentują swoje pomysły przed uczestnikami Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w zeszłym roku odwiedziło 11 000 osób. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną podczas wieczornej gali drugiego dnia kongresu. Podczas tegorocznej edycji konkursu po raz pierwszy przyznana zostanie Nagroda Internautów (zwycięski startup zostanie wyłoniony w internetowym głosowaniu).

Dołączyć do grona 50 laureatów

EEC Startup Challenge od lat łączy osoby z kreatywnymi pomysłami biznesowymi w dążeniu do celu – pozyskaniu inwestora lub rozwoju funkcjonującej już na rynku młodej firmy (działalność nie może trwać dłużej niż 5 lat od pierwszej komercyjnej sprzedaży). Od pierwszej edycji projektu w 2016 roku, do konkursu zgłoszono już ponad tysiąc projektów, a szansę na rozwój i nagrody dostało 50 startupów.

Wśród dotychczasowych zwycięzców znajdują się firmy, które odniosły sukces w różnorodnych sektorach gospodarki. W ubiegłym roku nagrodzono startup Diagendo, który opracował test na endometriozę, startup Biostra z nowatorską koncepcją przetwarzania odpadów, startup Parkcash proponujący rozwiązanie do optymalizacji niewykorzystanych przestrzeni parkingowych, startup Zonifero, którego dziełem jest innowacyjna aplikacja do zarządzania hybrydowym miejscem pracy oraz startup Magly, proponujący platformę do tworzenia nowoczesnych atrakcji hotelowych w formie interaktywnych gier.

W minionym roku z 213. zgłoszeń w konkursie wybrano po jednym zwycięzcy w pięciu kategoriach – każdy z nich otrzymał tytuł EEC Startup Challenge Winner i mógł skorzystać z kampanii promocyjnej w mediach branżowych Grupy PTWP. Wszyscy laureaci otrzymali także zaproszenie do programu OVHcloud Startup, dzięki któremu mogli zyskać do 100 000 euro bezzwrotnego grantu do wykorzystania na rozwój swojego projektu, konsultacje techniczne oraz wsparcie w rozwoju biznesu. Dodatkowo jeden ze startupów został Finalistą InCredibles – zainicjowanego przez Sebastiana Kulczyka w 2017 r. programu mentoringowo-edukacyjnego, zaś zwycięzca z kategorii Client&Lifestyle został nagrodzony wyjazdem na prestiżowe, największe na świecie wydarzenie startupowe – Expand North Star w Dubaju.

Wykorzystać szansę

– EEC Startup Challenge jest bardzo ważnym wydarzeniem. Już od dziewięciu lat towarzyszącym Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach. Jesteśmy dumni z faktu, że – jako organizatorzy – możemy przyczynić się do wspierania dobrych i przedsiębiorczych pomysłów, które, jak pokazują chociażby przykłady z ubiegłego roku, są mocno osadzone w aktualnych potrzebach i wyzwaniach. Możliwość nawiązania dialogu pomiędzy przedstawicielami innowacyjnych startupów a obecnymi na kongresie zarządami przedsiębiorstw posiadającymi bogate doświadczenie, zasobnymi w kapitał oraz zainteresowanymi nowinkami technologicznymi, to często decydujący krok w drodze po sukces i wdrożenie pomysłu. Warto z tej szansy skorzystać – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Współgospodarzem konkursu jest Miasto Katowice.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, organizowany przez Grupę PTWP, od 2009 roku gromadzi reprezentantów biznesu, prezesów czołowych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne oraz polityków i ekspertów z kraju, Europy i świata.

Czytaj także: