Tylko 1% środków VC trafia do kobiet. Jak zaradzić tej sytuacji?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Kobiety w startupach Unfold.vc The Village

Udostępnij:

Według raportu She Figures, kobiety reprezentują mniej niż 20% kadry kierowniczej w startupach zaawansowanych technologii, a według raportu Startup Poland za rok 2022 stanowią nieco ponad trzydzieści procent wszystkich zatrudnionych w tym typie spółek. Ten wynik zdecydowanie nie oszałamia, ale również zdecydowanie nie tłumaczy kolejnych danych, które chcę przytoczyć.

Uwaga. Według raportu „Funding in the CEE region – through the lens of gender diversity and impact” kobiece startupy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pozyskały … 1% funduszy venture capital, które trafiły do startupów. 5% środków trafiło do zespołów mieszanych, a te złożone z samych mężczyzn otrzymały 94% środków.

No i tutaj coś zdecydowanie nie gra. 20% kobiet na stanowiskach decyzyjnych w startupach powinno dawać nam zdecydowanie lepszy wynik niż 1% środków pozyskiwanych przez zakładane przez nie startupy, prawda?

Te liczby pokazują nam więc wyraźnie, że główny problem nie tkwi w niewielkiej liczbie startupów zakładanych przez kobiety, ale w ich dostępie do kapitału.

O możliwych przyczynach i rozwiązaniach tej zaskakującej, trudnej sytuacji rozmawiam dzisiaj w MamStartup Podcast z Magdaleną Surowiec, partnerka zarządzającą funduszu Unfold.vc oraz ze startuperką, która osobiście zetknęła się z dyskryminacją w procesie pozyskiwania funduszy, Olą Kozerą, a w ramach swojego biznesu, The Village, stara się poprawić możliwości podejmowania pracy i rozwoju zawodowego kobiet.

Jaka jest sytuacja kobiet w polskich startupach? Jak odbierana jest kobieta na stanowisku zarządzającym w funduszu VC? Jak Polki radzą sobie na startupowej scenie? Co jest główną barierą rozwoju ich pomysłów?

Słuchaj najnowszego odcinku MamStartup Podcast, poznaj rzeczywistość kobiet na polskiej scenie startupowej i sprawdź, co możesz zrobić, żeby pomóc w rozwoju tysięcy czekających na finansowanie innowacyjnych projektów kobiet.

Posłuchaj również:

  • Wojciech Mróz to co-director Ashoka i propagator inwestowania w startupy impactowe. Razem z Wojciechem rozprawiamy się z mitami dot. organizacji pozytywnego wpływu m.in. z tym o ryzyku inwestowania w takie projekty.
  • Ania Ogar jest founderką i CEO Microbe Plus. Na falach MamStartup Podcast wprowadza nas w fascynujący świat związku bakterii i roślin, wskazując jak te pierwsze mogą pomóc uratować te drugie przed skutkami zmian klimatu i uwolnić nas od syntetycznych pestycydów;
  • Aktualny rozwój magazynów energii przekracza wszelkie założenia: pojemność magazynów zainstalowanych w Europie przewyższa tę, którą mieliśmy osiągnąć … w 2030 roku. Przełom w technologiach magazynów energii jest więc faktem. W rozmowie z nami Bartłomiej Derski wyjaśnia, jak do niego doszło, który rodzaj magazynów energii ma największy potencjał na podbój światowych rynków i dlaczego startupy nie powinny czekać z rozwijaniem projektów energytech.