#MaszNewsyMS [10-14.06]

Dodane:

Maroa Maria Czekańska

#MaszNewsyMS [10-14.06]

Udostępnij:

Sprawdź zbiór najciekawszych tematów ze świata startupów, które opublikowaliśmy między 10 a 14 czerwca 2024 roku.

Inwestycje

 • Startup Zeta Labs, rozwijający agenta AI zdolnego do samodzielnego wykonywania złożonych zadań, pozyskał od inwestorów 2,9 mln dol. (11,7 mln zł). Rundzie pre-seed spółki współtworzonej przez Fryderyka Wiatrowskiego przewodzili Daniel Gross i Nat Friedman.

 • Mistral z kolejną inwestycją: zamyka rundę 600 mln euro przy wycenie 5,8 mld euro z nowym inwestorem wiodącym. Zaledwie sześć miesięcy temu francuski startup pozyskał 385 mln euro w ramach serii A.

Przejęcia

 • Incode Technologies przejmuje MetaMap, założony przez Polaka startup weryfikujący tożsamość. Firmy łączą się, aby przyspieszyć prace nad weryfikację tożsamości i rozwinąć inteligentniejszą, większą sieć zaufania. W wyniku transakcji z MetaMap odchodzi założyciel Filip Victor, którego zastąpi Meghna Mann.

 • Szallas Group należąca do Wirtualnej Polski Holding kupuje 80% udziałów w rumuńskiej spółce Creative Eye SRL, zarządzającej platformą turystyczną Litoralulromanesc.ro.

Fintech

 • W obliczu globalnych wyzwań – począwszy od wysokich stóp procentowych, inflacji i konfliktów regionalnych – inwestorzy z branży fintech stali się bardziej ostrożni. Jednak nowy raport MD Finance pokazuje, że zainteresowanie firmami wysokiej jakości z solidnymi wskaźnikami jest nie tylko żywe, ale jeszcze ma się dobrze.

Wywiady

 • W cyklu #wRuchu witamy pierwszą kobietę – i to od razu jaką śmiałkinię! Magdalena Olczak Nowicka (Digital Ocean Ventures/ Poland.VC Founderzy) to miłośniczka polo.

 • W wywiadzie z Michaelem Cyrankiewiczem, współzałożycielem innowacyjnego startupu SeaSoil, odkrywamy przełomową technologię przetwarzania bioodpadów na biomateriały. Michael opowiada o wyzwaniach, sukcesach i ekologicznych korzyściach ich produktu.

 • W pierwszej serii #WhoIsWho przyglądamy się Tytusowi Cytowskiemu, doświadczonemu aniołowi biznesu. Jego przypadkowa inwestycja w startup, który dostał się do YCombinator, otworzyła drogę do pomagania startupom w skali globalnej.

 • Marek Kozera niedawno reaktywował serwis PLFOTO – popularne swego czasu miejsce pasjonatów fotografii. Jak, po co i co dalej – o tym wszystkim Marek Kozera opowiada w wywiadzie dla czytelników MamStartup.

 • Przemysław Jurgiel-Żyła (Movens VC), Vad Melnyk (DroneHub) oraz Michał Pawełczyk (KODA.AI) dzielą się swoimi pomysłami na sensowne wykorzystanie rozwiązanie OpenAI do usprawnienia pracy w startupie czy funduszu VC.

Poradniki

 • Przedsiębiorcy posiadają zarówno konta osobiste, jak i firmowe. Niektórzy zastanawiają się czy z konta firmowego można też korzystać do załatwiania codziennych spraw, np. płacić prywatne rachunki. Dowiedz się, czy jest to zgodne z prawem.

#MSpotlight

 • Te startupy oferują rozwiązania, które rewolucjonizują weterynarię, ułatwiają codzienną opiekę nad czworonogami, dbają o ich zdrowie i dietę. Przedstawiamy pięć polskich startupów, które zasługują na uwagę każdego miłośnika zwierząt: Bioceltix, hiPets, PetHelp, PsiBufet oraz Supuppy.

Wydarzenia, konkursy, nagrody

 • 50 mln euro od 100 założycieli: startuje Italian Founders Fund. Nowy włoski fundusz VC będzie inwestował w tych founderów z Półwyspu Apenińskiego, którzy są na etapie pre-seed i seed.

Nowości

 • Wybrano nowego prezesa oraz wiceprezesów Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Na nowego prezesa wybrany został Piotr Matczuk. Na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. finansów i rozwoju powołano Mariusza Jaszczyka, a wiceprezesem ds. inwestycji został Mikołaj Raczyński.

 • Minister nauki Dariusz Wieczorek powołał prof. dr hab. inż. Jerzego Małachowskiego na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Powołanie jest wynikiem konkursu, przeprowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, któremu podlega NCBR.

Czytaj także: