Startupowe kalendarium 2013

startupowe kalendarium 2013
Udostępnij:
Działo się. W poprzednim roku poinformowaliśmy Was o wielu inwestycjach i innych ciekawych wydarzeniach dotyczących życia polskich przedsiębiorstw. Postanowiliśmy zebrać średnio cztery najciekawsze wydarzenia z każdego miesiąca i zamieścić je w poniższym kalendarium.

Działo się. W poprzednim roku poinformowaliśmy Was o wielu inwestycjach i innych ciekawych wydarzeniach dotyczących życia polskich przedsiębiorstw. Postanowiliśmy zebrać średnio cztery najciekawsze wydarzenia z każdego miesiąca i zamieścić je w poniższym kalendarium.

Styczeń

Na rynku e-commerce głośno zrobiło się już 3 stycznia. Działalność HappyDay.pl została zawieszona ze względu na to, że “w obecnym otoczeniu rynkowym nie spełnia (...) oczekiwań” - mówiła portalowi Wirtualnemedia.pl Beata Zawistowska, kierownik ds. e-commerce internetowym segmencie Agory. Wspieramkulture.pl, pierwszy w Polsce serwis crowdfundingowy wspierający wyłącznie projekty kulturalne, zaczął rok od sukcesu. W trzy tygodnie od rozpoczęcia zbiórki na film dokumentalny o Joannie, autorce bloga Chustka, projekt osiągną 114 proc. niezbędnego wsparcia i zostanie zrealizowany.

W ostatnich dniach stycznia poinformowaliśmy o współpracy polskiej spółki IVONA z Amazonem. Oficjalnie potwierdzono plotki dotyczące przejęcia polskiego syntezatora mowy. IVONA zostaje sprzedana za nieujawnioną jak dotąd kwotę. Spółka ma nadal się rozwijać, a współpraca z Amazonem ma przynieść nowe rozwiązania i udogodnienia dla klienta. Ostatniego dnia stycznia poinformowaliśmy o tym, że zespół polskiej aplikacji Cooklet został zakwalifikowany do najnowszej edycji inkubatora z Doliny Krzemowej - Hackers&Founders Coop. Aplikacja znalazła się również w finale prestiżowego konkursu Mobile Premier Awards.

Luty

11 stycznia ogłoszono wyniki Polish Startup Awards. Startupem roku został brainly.com, najlepszym co-founderem Michał Sadowski, najlepszą aplikacją webową Brand24, najlepszą aplikacją mobilną Listonic, najlepszym startupem branży e-commerce Paylane, za najlepszy design pochwalono UXPin, a najlepszego inwestora mianowano Artura Kurasińskiego. Xevin Investments, warszawski fundusz inwestycyjny, zainwestował 700 tysięcy złotych w BabysSecret.pl. Do portfolio funduszu trafił pierwszy na polskim rynku klub zakupowy dedykowany mamom. Pozyskany kapitał został przeznaczony na rozwój klubu oraz działania marketingowe.

W połowie lutego odbyła się również konferencja Mobile Trends Awards, podczas której ogłoszono wyniki tytułowego konkursu. Najlepszym mobilnym startupem został ogłoszony Rublon, najciekawszą grą mobilną wyróżniono Real Boxing od Vivid Games, zwycięzcą w kategorii “Aplikacja mobilna do użytku dla firm” zostało Freebee, a najlepszą w kategorii “M-Commerce” Listonic, za aplikację Listonic - zamów zakupy.

Marzec

W tym miesiącu ogłoszono informację o tym, że serwis Duckie Deck znalazł się w światowej czołówce najlepszych projektów edukacyjnych. W prestiżowym konkursie LAUNCHedu odbywającym się w Texasie pokonał setki konkurentów i w ostatecznej rozgrywce uplasował się wśród sześciu najlepszych pomysłów biznesowych. W drugim tygodniu marca Akcelerator Innowacji NOT i Fundusz Inwestycyjny SATUS zainwestował 1,1 mln zł w spółkę Social WiFi. Dzięki usłudze Social WiFi właściciele hotspotów uzyskują możliwość prowadzenia działań marketingowych, sprzedażowych oraz działań CSR. Usługę Social WiFi uruchomiono dwa miesiące później.

W marcu do wiadomości publicznej podaliśmy informację o tym, że od 1 kwietnia 2013 roku bebzol.com zasili grono serwisów rozrywkowych Goldbach Audience. Bebzol.com jest witryną korzystającą z kontentu tworzonego przez użytkowników. Internauci umieszczają na nim zabawne grafiki, zdjęcia opatrzone tekstami czy nagrania wideo. SEOWAY sp. z o.o. wprowadził na rynek innowacyjne narzędzie WPSEO, automatyzujące budowę i zarządzenie zapleczem pozycjonerskim. Inkubator Aerfinance Ventures dokapitalizował to przedsięwzięcie kwotą 700 000 zł. Pozyskany od inkubatora kapitał umożliwił wdrożenie i rozwój produktu oraz rozszerzenie działalności na skalę międzynarodową.

Kwiecień

Zespół Colibri, narzędzia do mierzenia efektywności działań SEO i online marketingu, poinformował o pozyskaniu inwestycji w wysokości 300 000 PLN. W projekt współtworzony przez krakowski fundusz Innovation Nest zaangażowali się: Wiktor Schmidt i Kuba Filipowski, założyciele netguru, inwestując 50 tysięcy złotych. W kwietniu fundusz IQ Partners zainwestował około pięć milionów złotych w osiem nowych projektów technologicznych. Wśród nich znalazły się: Prowly, GetLaunch, Zumobile, InGIS, Langzee, L-Profit, Noclegiada i Pol-Cash Technologie. Tym sposobem fundusz poszerzył swój portfel inwestycyjny z 65 do 73 spółek.

Po sukcesie w Berlinie, Deutsche Telekom uruchamia hub:raum (inkubator innowacji) w Krakowie. Nowe centrum wspiera innowacyjne firmy z Europy Środkowo-Wschodniej. Hub:raum oferuje początkującym firmom z Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej kompleksowe wsparcie. Spółki otrzymają dofinansowanie, przestrzeń do pracy, doradztwo mentorów oraz dostęp do zasobów Deutsche Telekom.

Maj

Do portfela inwestycyjnego SpeedUp Venture Capital Group trafił kolejny projekt. Grupa SpeedUp za pośrednictwem LMS Invest i SpeedUp Innovation objęła udziały w biznesie związanym z technologią druku 3D. Jednym z założycieli spółki Omni3D, w ramach której realizowany będzie projekt jest twórca RapCraft - pierwszej komercyjnej drukarki 3D w Polsce. Google for Entrepreneurs i Konsulat Amerykański w Krakowie zorganizował inicjatywę, w ramach której pięć polskich startupów pojedzie do Chicago na konferencję TechWeek. Finaliści (PressPad, Zaprojektuj-Ogrod.pl, Nearbox, AceStream, EgzoTec) dzięki temu mieli okazję zaprezentować swoje pomysły szerokiemu gronu odbiorców.

W maju twórca EduKoala, polskiego startupu edukacyjnego, poinformował o nawiązaniu współpracy z austriackim funduszem INEO Capital. Umowa inwestycyjna opiewała na inwestycję stu tysięcy euro w zamian za 10% udziałów. Rozmowy z funduszem rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku, gdzie EduKoala została wybrana jako jeden z 50 najlepszych startupów 2012 roku. 24 maja fundusz Skyline Venture objął 50% udziałów za 350 tys. zł w spółce Fun in Design, właścicielem platformy internetowej do projektowania i zakupu obuwia. Inwestycja miała pomóc stać się liderem na rynku personalizowanych produktów odzieżowych w Polsce, a także wyjść z ofertą do innych europejskich państw.

Czerwiec

Prawie 180 tysięcy dolarów na platformie Kickstarter zebrał zespół Gadgets3D. Poprosił internautów o pomoc w sfinansowaniu pomysłu na masową produkcję drukarki 3D. To był pierwszy sukces Polaków na taką kwotę w zbiórce pieniędzy. Celem akcji było zebranie 100 tysięcy dolarów. Koszt takiej drukarki to prawie dwa tysiące dolarów. Na początku czerwca serwis Evenea pozyskał finansowanie na dalszy rozwój projektu. W projekt zaangażowały się spółki: Hedgehog Sp. z o.o. i Benefit Development Sp. z o.o. Inwestycja została przeznaczona na rozbudowę usługi i miała przyczynić się do umocnienia pozycji Evenea jako lidera rynku. Inwestorzy objęli mniejszościowy pakiet udziałów.

Czwartego czerwca, Prezydent Bronisław Komorowski, wręczył Złoty Krzyż Zasługi m.in. Marcinowi Beme. Założyciel serwisu Audioteka.pl otrzymał wyróżnienie za promowanie kultury, wybitne osiągnięcia dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości oraz za promowanie polskiej myśli technicznej. Siódmego czerwca Grupa Pracuj poinformowała o przejęciu startupu oferującego systemu rekrutacyjnego HumanWay. Dzięki nawiązaniu współpracy HumanWay zyskał wiedzę i doświadczenie zespołu, który rozwijał wspomniany system. Kolejnym powodem do współpracy był dostęp do dużej bazy potencjalnych klientów systemów rekrutacyjnych.

SpeedUp Innovation, Xevin Investments i Cube Group nawiązało współpracę z twórcami polskiego startupu. Zdecydowały się wesprzeć UsabilityTools, czyli nowoczesną platformę działającą w modelu SaaS. W nowopowstałej spółce oba fundusze (SpeedUp Innovation i Xevin Investments) objęły po 16% udziałów. Cube Group, spółka zależna od Xevin Investments, w zamian za swój wkład otrzymała prawa do 8% udziałów spółki.

Lipiec

MCI.TechVentures, fundusz z Grupy MCI, zrealizował inwestycję w Wearco sp. z o.o., spółkę prowadzącą Answear.com. Fundusz objął mniejszościowy pakiet udziałów w Wearco. Answear.com to czwarta po Intymna.pl, KupiVIP.ru oraz 21Diamonds.de spółka z segmentu e-fashion w portfelu inwestycyjnym MCI. TechVentures. Fundusz Zalążkowy KPT oraz Humanoit Group w piątek 19 lipca powołało spółkę HG Intelligence S.A. 70% akcji pozostało przy Humanoit Group, 30% objął FZ KPT. Kwota transakcji pozostaje nieznana. Jednym z flagowych produktów spółki jest oprogramowanie dla biznesu pozwalające budować oraz rozwijać mobilne iprogramy lojalnościowe.

Pod koniec lipca fundusz venture capital StartMoney zainwestował w Biogenetica International Laboratories Sp. z o.o., innowacyjną spółkę specjalizującą się w programach diagnostyki genetycznej. Dzięki inwestycji StartMoney, w Poznaniu miało powstać nowoczesne laboratorium, w którym miały być prowadzone prace badawcze.

Sierpień

SpeedUp Venture Capital Group inwestuje ponad pół miliona w poznańską spółkę. Fanpoint to zestaw gotowych mechanizmów, dających możliwość samodzielnego tworzenia zaawansowanych aplikacji na platformie Facebook. Dzięki pozyskaniu inwestycji twórcy Fanpoint planują stworzyć platformę do zarządzania działaniami w Social Business. CheeseCat, twórca platformy NapoleonCat.com wspierającej efektywne zarządzanie marką w serwisach społecznościowych, pozyskał nowych inwestorów w pierwszej rundzie finansowania. Są nimi fundusz inwestycyjny Knowledge Hub oraz Fundacja Obserwatorium Zarządzania. Powołana została spółka Napoleon sp. z o.o., której kapitalizacja osiągnęła 3 mln złotych.

Fundusz zalążkowy StartMoney zainwestował w kolejne dwie innowacyjne spółki: rozwijającą technologie przetwarzania mowy na tekst spółkę SmartMobile oraz AutoGo+, dostarczającą profesjonalne narzędzia w obszarze obrotu pojazdami używanymi. Usługi AutoGo+ miały uczynić ten rynek bezpiecznym i korzystnym dla nabywców i sprzedawców. Ostatnią wymienioną spółkę StartMoney wsparł kwotą 600 tys. zł.

Wrzesień

Protos VC, nowy na rynku fundusz, zainwestował pół miliona złotych w Shoplo. Pomysłodawcy jak i inwestorzy chcą, aby pieniądze zostały wydane głównie na marketing, wzmocnienie działu produktowego oraz ekspansje na rynki zagraniczne. Głównym rynkiem zagraniczny, na którym spółka się koncentruje to Brazylia. We wrześniu zespół Estimote zajął pierwsze miejsce podczas konkursu organizowanego przy okazji TechCrunch Disrupt SF i został ogłoszony najlepszym startupem kategorii hardware. Polacy zachwycili jurorów świetnym produktem oraz dotychczasowymi dokonaniami. W nagrodę dwie osoby spędzą tydzień w Chinach, gdzie poznają na żywo sposób dystrybucji technologicznych rozwiązań.

Najstarszy i największy polski serwis crowdfundingowy PolakPotrafi.pl pochwalił się ciekawymi wynikami. Portal przekroczył pierwszy milion! Kwota, która do ówczesnej pory została wypłacona twórcom udanych projektów to dokładnie 1 038 609 złotych. Obecnie jest to prawie 1,2 miliona złotych. We wrześniu InQbator Seed zainwestował w GLIP - interaktywne stoły z Poznania. W tym miesiącu SpeedUp Group zainwestował w Starbroker.pl, czyli platforma z ofertami wynajmu bądź kupna mieszkań czy domów. Startup wyróżnia się tym, że nie daje brokerom możliwości odpłatnego pozycjonowania ofert. Dzięki inwestycji ma otworzyć się na kolejne rynki.

Październik

W ósmym miesiącu roku, SmartFood – aplikacja do wygodnego i szybkiego zamawiania jedzenia została zwycięzcą drugiej edycji konkursu The Best Samsung Smart TV App, organizowanego przez firmę Samsung Electronics Polska. Developerem aplikacji jest firma Joy Intermedia. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio aplikacje MusicChannels i Rebel.pl. LMS Invest, fundusz należący do grupy SpeedUp Venture Capital Group, zainwestował w Sellbox. Startup, którego początkiem był udział w konkursie Startup Sprint Finanse sprzed dwóch lat, ma zamiar podbić świat swoim produktem. Pomóc w tym mają m.in. pozyskane fundusze.

W połowie października poznańska księgarnia Legimi, która pod koniec ubiegłego roku udostępniła przełomową usługę Czytaj bez limitu, pozyskała kolejnego inwestora. W związku z planami ekspansji zagranicznej do grona udziałowców dołączył SATUS Venture, wspierając Legimi kwotą 1,5 mln złotych. W startup wcześniej zainwestował m.in. poznański fundusz SpeedUp Group pozostaje. Pod koniec miesiąc Fundusz SATUS objął 30% udziałów w Social WiFi inwestując 700 tys. złotych. Zgodnie z umową, pomysłodawcy usługi, Artur Racicki i Tomasz Wysocki, nadal posiadają pakiet większościowy w spółce. I runda finansowania w Social WiFi została rozpoczęta przez Akcelerator Innowacji NOT w marcu 2013 roku.

Listopad

Pod koniec miesiąca poinformowaliśmy Was, że DICE+, czyli elektroniczna kostka do gry, trafiła do sprzedaży i zagraniczni klienci mogą już kupować ją bezpośrednio w sklepach Apple. Zapłacą za nią niecałe 40 dolarów. W Polsce, kostkę z Poznania, możemy kupić bezpośrednio w sklepach EURO-RTV. Założona w 2010 roku spółka Limtel otrzymała wsparcie finansowe polsko-izraelskiego fundusz Giza Polish Ventures na rozwój unikalnej platformy telekomunikacyjnej w chmurze typu SAAS. Platforma Limtel została zaprojektowana z myślą o wspomaganiu procesów biznesowych w przedsiębiorstwach w obszarze Unified Communication. GPV objęło 25% udziałów w Spółce.

Do portfela funduszu IQ Partners trafiły: Big Data Solutions Sp. z o.o., które działać będzie w obszarze aplikacji Big Data (fundusz objął w nowej spółce 49% udziałów), Posyłka Sp. z o.o., która skieruje swoje usługi do turystów ze Wschodu (fundusz objął 25% udziałów) i Giftbox Sp. z o.o., który zaoferuje rozwiązania z kategorii digital prepaid oraz consumer e-gifting (20% udziałów). Do listy spółek, w które zainwestował Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM (PPNT FUAM), dołączyły kolejne – Genesius i Centrum Technologii Inhibitorowych. To w nich inteligentne konstrukty „tropią” wadliwe cząstki w organiźmie chorego oraz badane są białka wspomagające działanie mózgu.

Grudzień

Akcelerator Innowacji NOT i Hanbright SA zainwestowali w Przedszkolowo.pl. Fundusze przyznane spółce mają umożliwić kontynuację projektu, który ma zjednoczyć i zmobilizować do wspólnego działania środowisko przedszkolne – dyrektorów, nauczycieli i rodziców. W grudniu podczas jednej z największej konferencji poświęconych startupom - Europe VentureSummit - doceniono polski startup Landingi. W konkursie StartupAddventure do wygrania było 25 tysięcy euro. Fundusz kapitałowy Online Venture zainwestował w portal wsparciepodatkowe.pl oferujący usługi doradztwa podatkowego online. Portal prowadzony jest przez kancelarię doradztwa podatkowego.

W połowie miesiące, Jakub Krzych, jeden z pomysłodawców Estimote Beacons, ogłosił zamknięcie pierwszej seedowej rundy finansowania krakowskiego startupu. W gronie inwestorów znalazły się m.in. fundusze: Valiant Capital, Innovation Endevours czy Betaworks. W spółkę zainwestowali też Polacy. Łączna kwota inwestycji wyniosła 3,1 miliona dolarów. Niebywałym sukcesem rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na polski startup NeuroOn (dawniej ZiZZ). Już w ciągu pierwszych 24 godzin od startu, zbiórka osiągnęła swój cel, jakim było 100 tysięcy dolarów. Do końca całej kampanii zostało jeszcze dziesięć dni, a jej twórcy dotychczas zebrali blisko 400 tysięcy dolarów.