Startupowe podsumowanie 2012

Dodane: 02.01.2013

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Ubiegły rok dla nas wszystkich, zainteresowanych branżą startupową był jednym z ciekawszych. Wiele inwestycji, zwycięstw w konkursach polskich zespołów oraz starty nowych projektów utwierdzają nas w przekonaniu, że Polska coraz bardziej interesuje się startupami.

Ubiegły rok dla nas wszystkich, zainteresowanych branżą startupową był jednym z ciekawszych. Wiele inwestycji, zwycięstw w konkursach polskich zespołów oraz starty nowych projektów utwierdzają nas w przekonaniu, że Polska coraz bardziej interesuje się startupami.


Wybraliśmy nawet najbardziej startupowe miasto w Polsce (dla przypomnienia – był to Poznań). Poniżej przedstawiamy nasze podsumowanie w formie kalendarza. Być może ominęliśmy kilka wydarzeń, dlatego prosimy o ich dopisywanie w komentarzach.

Styczeń

Rok 2012 w Polsce rozpoczął się od ogłoszenia kolejnych inwestycji funduszu IQ Partners, który zrealizował je jeszcze przed końcem roku. Inwestycje opiewały na 2,7 milionów złotych, które zostały przekazane właścicielom 4 nowych spółek. Europejska scena startupowa ten rok rozpoczęła równie dobrze. W niemiecki startup SoundCloud zainwestowano 50 milionów dolarów. Ten zabieg przyniósł wycenę startupu na poziomie 200 milionów dolarów.

4 stycznia ogłoszono pierwszy zakup bloga przez spółkę w portfelu IQ Partners any7 Sp. z o.o.. Blog Niezgrani.pl został sprzedany za nieujawnioną kwotę. Blog o grach z innej strony działa do dzisiaj. Dzień później ogłosiliśmy rozpoczęcie konkursu Startup Heroes, który odbił się szerokim echem wśród branży startupowej. Zasady konkursu były proste: wystarczyło nagrać filmik prezentujący Wasz Wunderteam i wysłać zgłoszenie. Pierwsze miejsce zajął zespół Migam.pl, a drugie Notatek.pl.

Drugi tydzień stycznia rozpoczął się od ogłoszenia inwestycji Richarda Lucasa – prywatnego inwestora z Krakowa, w polski startup Racinglife.net. Również w Krakowie ogłoszono kolejną inwestycję w spółkę Webshake.tv. Do grona inwestorów dołączył Fundusz Zalążkowy KPT, który zainwestował w ISTV 800 tysięcy złotych. Webshake.tv z nowym inwestorem podniosło swoją wartość do 2,5 miliona złotych. 13 stycznia branża startupowa mówiła o inwestycji Gupy O2 w kwocie 7 milionów złotych w Socializera, największej w Polsce agencji specjalizującej się w kampaniach reklamowych na Facebooku. Transakcja podniosła wartość spółki prawie do 23 milionów złotych.

W trzecim tygodniu stycznia ogłoszono otwarcie rekrutacji na pierwsze w Polsce studia podyplomowe StartUp na Uniwersytecie Łódzkim. 30 stycznia ruszył internetowy butik SHOWROOM oferujący ubrania, akcesoria oraz produkty wyposażenia wnętrz stworzone przez niezależne polskie marki oraz indywidualnych projektantów. O tym projekcie usłyszycie jeszcze w dalszej części podsumowania 🙂

Luty

Drugi miesiąc roku rozpoczęła wiadomość o starcie pierwszego w Polsce systemu zamawiania taksówek w modelu peer-to-peer, bezpośrednio łączącym klientów z taksówkarzami iTaxi.pl. 16 lutego Łukasz Wejchert, były prezes Onetu inwestuje w iTaxi. Huge Thing, nowy program akceleracyjny powstały z inicjatywy osób zarządzających Speed Up Venture Capital Group oraz LMS Invest rusza 9 lutego 2012 roku. W zamian za 10% udziałów oferował wsparcie merytoryczne oraz 30 tysięcy złotych. Dzień później w Poznaniu rusza pierwsza edycja cyklu spotkań Startup Sprint. 10 lutego miała miejsce 3-dniowe spotkanie Startup Sprint Finanse podczas którego powstały, bądź rozwinęły skrzydła pod okiem mentorów ciekawe startupy.

16 lutego ogłoszono kolejną inwestycję IQ Partners. Tym razem fundusz z Warszawy zainwestował w KissBox. Inwestycja niestety nie należała do udanych, bo w kwietniu twórcy startupu zdecydowali o jego zamknięciu.

CityRace.Me 21 lutego ogłosiło, że zostało nominowane do tytułu Najlepszej Gry Rozgrywanej w Świecie Rzeczywistym w Międzynarodowym Konkursie Gier Mobilnych (International Mobile Gaming Awards IMGAs). 24 lutego zaprosiliśmy naszych czytelników do wzięcia udziału w programie akceleracyjnym Wise Guys. Tego samego dnia niezależne forum publicystyczne Salon24.pl ponownie zostało wsparte finansowo. W startup po raz kolejny zainwestował Marek Darczuk. Tym razem twórców niezależnego forum publicystów zasilił kwotą 1,25 miliona złotych. Dzień później miał miejsce finał drugiej polskiej edycji Startup Sauna – fińskiego akceleratora dla startupów pochodzących z krajów bałtyckich.

Marzec

2 marca fundusz venture capital HardGamma Ventures ogłosił inwestycje we wcześniej wspomniany SHOWROOM. To nie ostatnia wzmianka o tym startupie w tym zestawieniu. 14 marca rusza kolejna aplikacja do zamawiania taksówek. Taxi Finder ogłasza, że jest bardziej przyjazny korporacjom taksówkarskim niż konkurent.

20 marca Filmaster ogłoszony zostaje jednym z 10 najbardziej innowacyjnych startupów, zmieniających oblicze telewizji wg jury prestiżowej konferencji MIPTV! Dzień później hardGamma Ventures publikuje informacje o kolejnej inwestycji. Tym razem fundusz z Warszawy zainwestował w londyński akcelerator startupów Springboard.

PizzaPortal.pl nawiązuje współpracę z Interia.pl. Taki tytuł nosiła informacja przesłana nam 29 marca 2012 roku.

Kwiecień

Na początku kwietnia zespół HyperBees ogłasza zwycięstwo w konkursie Get Discovered. Tego samego dnia, czyli 2 kwietnia Xi Investment poinformował nas o inwestycji 200 tysięcy złotych w polski startup ScreenSHU.com. Dzień później zespół Nasza Klasa ogłasza otwarcie rekrutacji do iNKubatora. Appvetica 6 kwietnia dostała się do finału konkursu Startup Rally na konferencji The Next Web 2012. 10 kwietnia 2012 roku miały miejsce na świecie dwa znaczące wydarzenia. Pierwszym z nich była informacja o tym, ze Facebook kupił Instagram. Na początku mówiono o miliardowej kwocie transakcji, po czasie jednak zdementowano ją i potwierdzono, że Instagram został sprzedany za 750 milionów dolarów. Tego samego dnia zespół z Poznania tworzący technologię rozpoznawania obrazu otrzymał 1,9 miliona złotych w zamian za udziały w spółce. Mowa o iTraff Technology.

9 kwietnia Giza Polish Ventures za 3 milionów złotych objął 19,8 proc. akcji. Vivid Games, bydgoskim producentem gier komputerowych na urządzenia mobilne. 12 kwietnia do naszej skrzynki redakcyjnej trafiła informacja o przejęciu polskiego startupu PizzaPortal przez DeliveryHero. Kwota transakcji podobno opiewała na 120 milionów złotych. 14 kwietnia rozpoczął się pierwszy dzień hackathonu HackWAW. Dwa dni później fundusz IQ Partners ogłasza kolejną inwestycję w polski startup. Nowo utworzona spółka Moneyzoom S.A. jest 53. inwestycją w obecnym portfelu IQ Partners.

Edukoala, startup z Poznania ogłasza 18 kwietnia dostanie się do konkursu Startup Sauna, który odbywał się w Helsinkach. Tego samego dnia Brand24 ogłosił w mediach pozyskanie prywatnego inwestora, który kupił 5% udziałów za 200 tys. złotych, wyceniając startup na kwotę 4 milionów złotych. Inwestycji dokonał Andrzej Zydorowicz, anioł biznesu i Członek Zarządu Altus TFI. 23 kwietnia portfel IQ Partners urósł o kolejne dwie spółki. Dwa dni później MamStartup ogłasza nawiązanie współpracy z T-Mobile, co później owocuje w organizację konkursu T-Mobile Startup Challenge, w którym do wygrania było 50 tysięcy złotych.

Maj

7 maja polski startup Use It Better wygrał jednogłośnie konkurs GiGse Launchpad. 17 maja wspomniany wcześniej screenSHU przekroczył milion odwiedzin swojego serwisu. Po zaledwie 1,5 miesiąca istnienia z narzędzia skorzystano ponad milion razy. Tego samego dnia niemiecki fundusz Point Nine Capital zainwestował 200 tysięcy dolarów w polski startup Positonly. Wcześniej w Positionly swój kapitał zaangażowało dwóch aniołów biznesu – Mariusz Gralewski z GoldenLine oraz Michał Skrzyński z Niania.pl.

Dzień później fundusz zalążkowy TechnoBoard zainwestował w dwa nowe projekty e-biznes – SauronSystem, który będzie oferować klientom narzędzie do monitorowania efektywności pracy w firmie oraz projekt Standard Trade – platformę przeznaczoną do handlu biomasą.

Czerwiec

IQ Partners 27 czerwca ogłosiło kolejne dwie inwestycje w startupy. Dwa dni później pojawia się informacja o nawiązaniu współpracy Google i GammaRebels.

Lipiec

9 lipca – 7 projektów rozpoczęło udział w preinkubacji iNKubatora. 10 lipca 2012 ogłoszono akwizycję projektu Pyszne.pl. Startup, dzięki któremu zamówimy jedzenie przez internet, został sprzedany za 65 milionów złotych grupie yd. yourdelivery GmbH z Niemiec. Miesiąc zakończyła nowa inwestycja IQ Partners. Tym razem do portfela funduszu dołączyła spółka iFood sp. z o.o.

Sierpień

21 sierpnia rusza pierwszy w Polsce portal umożliwiający finansowanie społecznościowe o charakterze udziałowym – Beesfund.com. Trzy dni później Rublon ogłasza, że został uznany jako jeden ze 100 wiodących startupów na świecie przez organizatora najbardziej prestiżowej konferencji startupowej F.ounders, w której uczestniczyli m.in. założyciele firm Twitter, Skype, YouTube, LinkedIn i AOL. 30 sierpnia Polskapresse inwestuje w platformę e-learningową Langloo.com, która pochodzi z portfela IQ Partners.

Wrzesień

12 września niemiecki fundusz inwestycyjny Point Nine Capital oraz grupa inwestorów prywatnych zainwestowała 500 tysięcy dolarów w grupę serwisów edukacyjnych Brainly.com. Trzy dni później Migam.pl otrzymał informację od Microsoft o przyznaniu wsparcia w wysokości 60 000 dolarów na dalszy rozwój. Pieniądze te zostaną przeznaczone na infrastrukturę serwerową Azure. 20 września 2012 Innovation Nest inwestuje w inkubator 500 Startups. Inwestycja opiewała na 250 tysięcy dolarów.

27 września ogłoszono największą inwestycję w polską aplikację mobilną. Taxi5 otrzymuje 2 miliony złotych od SATUS Venture. Tego samego dnia zespół Allani.pl został wsparty finansowo kwotą 400 tysięcy złotych od aniołów biznesu.

Październik

Miesiąc ten rozpoczął się od informacji o inwestycji funduszu HardGAMMA Ventures w narzędzie Manubia.pl. Kwota inwestycji opiewała na 600 tysięcy złotych w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów.

16 października Anioł biznesu Daniel Lewczuk, współwłaściciel m.in. GoldenLine.pl, ClickQuickNow oraz Sprzedajemy.pl dołączył do grona udziałowców SentiOne. Kwota inwestycji nie została ujawniona. 23 października dowiedzieliśmy się o inwestycji w Skubacz.pl. W startup 500 tysięcy złotych zainwestował fundusz XEVIN Investments oraz grupa prywatnych inwestorów. Trzy dni później Burda International nabywa 25 procent udziałów w polskim startupie SHOWROOM. To już kolejna inwestycja w ten startup. Kwota transakcji nie została niestety ujawniona. Tego samego dnia, czyli 26 października Yahoo! kupuje Stamped. Również tego samego dnia ogłoszono zwycięzców konkursu Ekomersy. Zostali nimi Shoper, InPost, FreshMail, PayU i Brand24.

29 października Appvetica zwycięża Pioneers Festival Hackathon. Tego samego dnia publikujemy informację o inwestycji w polski startup. Satus Venture zainwestował 1,2 mln zł w polski start-up Lingapp. Dzień później publikujemy informację o tym, że LMS Invest inwestuje w StudentsWatch!

Listopad

7 listopada Use It Better pozyskuje inwestorów. Innovation Nest, manager Zyngi oraz dwóch aniołów biznesu zainwestowało w polski startup. Dzień później ogłosiliśmy rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do konkursu T-Mobile Startup Challenge, w którym do wygrania było 50 tysięcy zlotych. W tym samym dniu, 8 listopada Wydawnictwo Znak zainwestowało w serwis lubimyczytać.pl.

13 listopada w naszym serwisie opublikowaliśmy informację o tym, że Notatek.pl pozyskuje inwestora. W ten sam dzień dowiadujemy się o inwestycji Satus Ventures w polski startup Duckie Deck. Transakcja opiewała na 500 tysięcy złotych. Dotychczas w startup z Krakowa zainwestowano w 1,3 miliona złotych. Dzień później ogłosiliśmy naszym czytelnikom, że Polski startup technologiczny GVNetworks rozwijający projekt PrivacyProtector.eu pozyskał ponad milion złotych dofinansowania za mniejszościowy pakiet udziałów.

Grudzień

3 grudnia Point Nine Capital inwestuje m.in. w polski startup DocPlanner. Transakcja opiewała na milion dolarów. 10 grudnia rozstrzygnięty zostaje wspomniany wcześniej konkurs T-Mobile Startup Challenge. Zwycięzcą został polski startup Duckie Deck.

14 grudnia informujemy naszych czytelników o przejęciu aplikacji Localmind przez Airbnb. Kwota akwizycji nie została ujawniona.

Na koniec 2012 roku fundusz technologiczny IQ Partners S.A. zainwestował około 4 mln zł w dziewięć nowych projektów.